Téma národního kola EO

Tématem letošního národního kola Ekologické olympiády, které proběhne v 14.–16. června na Chaloupkách v Knežicích je Noc. Jde o téma široké, leč nepochybně zajímavé.

Martin Kříž k tomuto tématu za pořadatele národního kola říká:„Noc je součástí dne, jde o dobu kdy jedna část přírody spí a druhá ožívá. Během roku se poměr délky noční a denní části mění, její rozdíl je potom určující pro vyvádění mláďat, kvetení rostlin a vůbec všemožné děje v přírodě, kterým lépe či hůře rozumíme.

Olympiáda se tedy bude zabývat nejen nocí, ale i kontrastem den versus noc, astronomickými jevy (denní a roční cyklus), meteorologií a fenologií (chování jednotlivých veličin v závislosti na času východu a západu slunce a reakce přírody na délku dne a noci). Budem poslouchat a určovat noční zvuky, zavírání a otevírání květů rostlin, budeme řešit denní aktivitu nejrůznějších druhů živočichů a jejich přizpůsobení se a tmu a šero, budeme lákat na světlo noční hmyz… Zaměříme se samozřejmě i na problematiku světelného znečištění.“ A s lišáckým úsměvem dodává: „A budeme pracovat hlavně v noci.“

Soutěžící, kteří postoupí do národního kole se tedy mají na co těšit.