Ekologická olympiáda (EO) je tradiční celostátní soutěž tříčlenných týmů středoškoláků zaměřená na porovnání znalostí a dovedností v oblasti ekologie, ochrany přírody a péče o životní prostředí. Klade důraz na praktické využití znalostí a dovedností při řešení konkrétních problémů využitelných pro ochranu přírody a životního prostředí a na rozvoj týmové spolupráce.
Pedagogy je nejvíce ceněna pro propojení teorie s praxí, využití znalostí přímo v terénu a týmovou spolupráci soutěžících. Většina pravidelných účastníků uvádí, že jim vyhovuje formát a charakter soutěže, který ji odlišuje od ostatních přírodovědných celostátních soutěží.
Pořadatelem Ekologické olympiády je Český svaz ochránců přírody (ČSOP), a realizátorem Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP, spoluvyhlašovatelem je každoročně Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy.
Soutěž probíhá pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka.
Tisková zpráva k zahájení 30. ročníku
Co je na Ekologické olympiádě nejlepší a jedinečné?
- týmová soutěž
- setkání s odborníky z praxe
- propojení teoretických znalostí s jejich využitím v praxi
- soutěž je respektovaná řadou vysokých škol. Vítězové (někde i jen úspěšní řešitelé) krajských kol jsou přijímáni na související obory bez přijímacích zkoušek, nebo se jim za účast do přijímacího řízení započítává bodové ohodnocení (např. Univerzita Karlova, Česká zemědělská univerzita, Mendelova univerzita v Brně, Univerzita Hradec Králové ad.)
Mohu soutěžit sám?
Ne, soutěží tříčlenné týmy. Členové týmu mohou být z jedné školy nebo každý z jiné školy. Tým vždy reprezentuje pouze jednu organizaci – školu, DDM, spolek, … (vysílající organizaci)
Proč se některá kola odehrávají na podzim a jiná na jaře?
Záleží na možnostech krajského koordinátora. Je dobré zajímat se o termín krajského kola ve vašem kraji již na začátku školního roku.
Cíle soutěže
- umožnit vzájemné setkávání studentů s podobnými zájmy a zaměřením,
- nabídnout studentům možnost ověřit si své znalosti a dovednosti v oblasti ekologie, ochrany přírody a péče o životní prostředí a motivovat je k jejich dalšímu rozvoji,
- podpořit spolupráci studentů týmovým založením soutěže,
- nabídnout studentům setkání s odborníky v daných oblastech,
- umožnit studentům řešit praktické úkoly přímo v terénu a trávit společný čas venku,
- prohlubovat zájem o přírodu, její ochranu a rozšiřovat povědomí o ekologickém chování člověka,
- zapojit střední školy do zájmové systematické činnosti nad rámec běžného vyučování biologie s přesahem do ekologie a ochrany přírody.
Rada Ekologické olympiády
Rada EO pomáhá soutěž rozvíjet, přizpůsobovat se aktuálním trendům a zvyšovat odbornou úroveň soutěže. Rada EO je poradním orgánem SMOP ČSOP.
Hlavní činnost Rady EO
- stanovuje a vyhodnocuje cíle a směřování EO,
- projednává a navrhuje znění a úpravy pravidel/propozic EO,
- zadává a koordinuje metodiku EO,
- vyjadřuje se a doporučuje řešení ve sporných či nejasných případech organizace EO (více zájemců o pořadatelství KK či NK, noví pořadatelé) nebo v případě stížností, námitek, dotazů k zaměření a principům EO,
- zodpovídá za uspořádání letní školy EO (pověřuje pořadatele, poskytuje součinnost při zajištění programu, lektorů apod.).
Složení Rady EO
- Ing. Martin Kříž (SEV Chaloupky, ZO ČSOP Kněžice)
- Ing. Milan Maršálek (předseda SMOP ČSOP, 01/14 ZO ČSOP „Natura, quo vadis?“)
- Jiří Pavelka (ZO ČSOP Vlašim)
- Ing. Michal Skalka (Správa KRNAP – vedoucí pracoviště ekologické výchovy)
- Ing. Mgr. Simona Vylíčilová (Regionální muzeum v Chrudimi)
- Mgr. Lucie Buchbauerová (PřF UK v Praze)