19. ročník 2013/2014

Krajská kola Ekologické olympiády se letos konala téměř ve všech krajích České republiky, neuskutečnila se v Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Národní kolo proběhlo 12.–14. 6. 2014 v Hradcích u Vrábče v jižních Čechách. Poprvé v historii bylo jednotné téma krajských kol i národního kola.

Vítězi 19. ročníku Ekologické olympiády se stali Klára Daňková,Lucie Studená, Jasna Simonová ze Sdružení Arachne, o.s.. Druhé místo získalo Biskupské gymnázium B. Balbína a na krásném třetím místě se umístilo Gymnázium Jírovcova . Vítězům gratulujeme!

Výsledková listina národního kola Ekologické olympiády.

Výsledkové listiny krajských kol: Zlínský krajJihočeský krajJihomoravský krajKrálovéhradecký krajLiberecký krajOlomoucký krajPardubický krajPlzeňský
kraj
Kraj PrahaStředočeský krajÚstecký kraj.

Kompletní výsledkové listiny i z předchozích ročníků najdete zde.
Fotogalerie 19. ročníku je k nahlédnutí zde.

Tisková zpráva

V celostátním finále Ekologické olympiády středoškoláků, které proběhlo 12.–14. 6. v Hradcích nedaleko Českých Budějovic zvítězil tým sdružení Arachne soutěžící za Prahu, ve složení Jasna Simonová, Klára Daňková a Lucie Studená s počtem 214,5 bodů z celkem 263,5 možných. Jen o jediný bod méně získali druzí v pořadí, soutěžící z Biskupského gymnázia B. Balbína v Hradci Králové. V konkurenci 13 družstev z celé ČR se na třetím místě umístil tým Gymnázia Jírovcova z Českých Budějovic.

V národním kole přírodovědné soutěže, kterou pořádá Český svaz ochránců přírody, prověřovalo soutěžící přes deset odborníků v celé řadě disciplín. Studenti prošli nejen teoretickým testem a terénní stezkou, na které se prověřovalo poznávání přírodnin v souvislostech a vztazích, ale museli v rámci letošního tématu Obnova a rekultivace zmapovat starý lom a navrhnout optimální řešení jeho dalšího ekologického využití a údržby. Svůj projekt pak obhajovali před odbornou porotou.

Porota ocenila nejen znalosti, ale i vynikající projev týmů na prvních místech. Svou prezentaci měli studenti tak brilantní, že by jim ji mohli závidět mnozí vysokoškoláci. Podle přítomných odborníků by také znalosti většiny středoškolských soutěžících vystačily na některé základní zkoušky na přírodovědných vysokých školách. Tato skutečnost je o to zajímavější, že mezi soutěžícími jsou i týmy složené i ze studentů prvního ročníku gymnázia. V soutěži tedy mohou ještě v příštích ročnících pokračovat a zdokonalovat své dovednosti. S přípravou mohou začít již nyní. Příští, již 20. ročník Ekologické olympiády bude zahájen na přelomu srpna a září a ponese téma Geologické dědictví ČR.

ke stažení
ve formátu PDF

Výsledková listina

ke stažení
ve formátu PDF

Propozice

ke stažení
ve formátu PDF

Sborník

ke stažení
ve formátu PDF

Fotogalerie z národního kola