24. ročník 2018/2019

24. ročník proběhl ve všech krajích České republiky. Národní kolo se uskutečnilo v Jihomoravském kraji v termínu 18. – 21. 6. 2019.

Letošním vítězem se stalo Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše. Ve složení Viktor Materna, Jaroslav Herman a Vít Procházka. Na druhém místě se umístilo Gymnázium Budějovická z Prahy a na bronzovém místě se umístilo Sdružení Arachne z.s. Vítězům gratulujeme!

Výsledková listina národního kola Ekologické olympiády.

Výsledkové listiny krajských kol: Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, hlavní město Praha, Středočeský kraj, Ústecký kraj, kraj Vysočina, Zlínský kraj.

Kompletní výsledkové listiny i z předchozích ročníků najdete zde

Fotografie z Národního kola Ekologické olympiády najdete zde
Video z vyhlášení vítězů najdete zde

test NK EO

Tisková zpráva

Právě skončilo v rekreačním areálu nedaleko Telče na Vysočině týdenní národní kolo 47. ročníku přírodovědné soutěže Zlatý list.
Ke společnému setkání i zápolení se sem sjeli vítězové z krajských kol. Náplní týdne bylo především sdílení zážitků a objevování nových poznatků o přírodě v rámci exkurzí vedených odborníky v daném oboru. V závěru týdne čekalo na účastníky také trochu zdravé rivality v podobě soutěžní stezky, na jejímž konci zůstal právě jeden vítězný tým národního kola v každé věkové kategorii. Obě kategorie vyhrála družstva z Gymnázia Jírovcova z Českých Budějovic, čímž obhájila svá loňská vítězství.

Celá soutěž by se neuskutečnila bez zapojení řady organizací, firem a dalších subjektů, které soutěž podporují. Děkujeme tedy Českému svazu ochránců přírody (organizačně soutěž Zlatý list podporuje), generálnímu partnerovi společnosti NET4GAS, podpoře MŠMT ČR, kraji Vysočina a Národnímu zemědělskému muzeu. Díky jejich podpoře je pětidenní soustředění naplněné více než stovkou exkurzí, přednášek a pozorování, za kterými stojí desítky nadšených organizátorů a odborníků z nejrůznějších přírodovědných oborů.

„Národní kolo soutěže Zlatý list zcela naplňuje rčení, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. V principu totiž není cílem dětí, které přijíždějí, porazit ostatní. Jedou si užít týden, kdy se mohou potkávat s podobně naladěnými vrstevníky nebo čerpat inspiraci od vysokoškolských studentů či pedagogů. A jejich nadšení pro přírodu i její poznávání v nich většinou vydrží po mnoho dalších let. Třeba až k vlastnímu rozhodnutí přírodním vědám se profesně věnovat.“, říká ředitel národního kola Luděk Hrnčíř.

A v čem to děti vlastně soutěží? Jedná se o týmovou soutěž, která prověřuje přírodovědné znalosti i praktické souvislosti v řadě odvětví jako botanika, ekologie, geologie, entomologie, mykologie, ornitologie a řadě dalších. Exkurze, přednášky i samotná soutěž mají vysokou úroveň, která dosahuje úrovně středoškolské látky a v řadě směrů ji i předčí. Nedílnou a důležitou součástí soutěže je také práce pro přírodu v průběhu roku a schopnost prezentovat a obhájit svoji činnost před odbornou porotou.

Díky dlouhé tradici, kterou soutěž má, není neobvyklé, že mezi dnešními odborníky jsou bývalí účastníci, kteří přijíždějí předat to, co kdysi dostali jako děti, a také jednoduše zažít příjemnou atmosféru „Zlaťáku“. Drtivá většina programu národního kola je praktická a děti mají často poprvé příležitost zažít zkoumání skrze mikroskop, šetrný odchyt ptáků, hmyzu nebo drobných savců.

ke stažení
ve formátu PDF

Výsledková listina

ke stažení
ve formátu PDF

Propozice

ke stažení
ve formátu PDF

Sborník

ke stažení
ve formátu PDF

Fotogalerie z národního kola