26. ročník 2020/2021

26. ročník proběhl výhradně distanční formou v 11 krajích České republiky a dva kraje byly zařazeny do Zbytkového kola (Karlovarský a Ústecký kraj). Národní kolo se uskutečnilo rovněž distančně v Královéhradeckém kraji ve spolupráci se Správou KRNAP v termínu 9. – 11. 6. 2021.

Letošním vítězem se stalo Gymnázium Šumperk, ve složení Vojtěch a Filip Vyskočilovi a Ondřej Hrubý. Na druhém místě se umístilo Gymnázium Jírovcova z Českých Budějovic a bronzovou medaili si odnesl tým Gymnázium Budějovická z PrahyVítězům gratulujeme!

Výsledková listina národního kola Ekologické olympiády.

Výsledkové listiny krajských kol: Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, hlavní město Praha, Středočeský kraj, kraj Vysočina, Zbytkové kolo (Karlovarský a  Ústecký kraj)

Kompletní výsledkové listiny i z předchozích ročníků najdete zde

 

Tisková zpráva

Tak jako většina soutěží i 26. ročník Ekologické olympiády je poznamenán vládními nařízeními v důsledku pandemie. V letošním roce se uskutečnilo první a pevně věříme, že i poslední Národní kolo, které proběhlo celé distanční formou ve spolupráci se Správou KRNAP. Ve velké konkurenci vítězů 11 krajských kol a 2 postupujících týmu ze Zbytkového kola zvítězil tým Gymnázia Šumperk z Olomouckého kraje ve složení Filip a Vojtěch Vyskočilovi a Ondřej Hrubý, druhé místo obsadil tým z Jihočeského kraje z Gymnázia Jírovcova České Budějovice a třetí místo vybojoval tým Gymnázia Budějovická reprezentující kraj hlavní město Praha.    

Tématem aktuálního ročníku je Sucho a klimatické změny. Právě na to se zaměřili odborníci při přípravě testu a zadání praktického úkolu. Svoje znalosti dokázali účastníci rovněž v poznávání přírodnin a novinkou se stalo psaní detektivky na dané téma. Prezentace a obhajoba jsou považovány za nejdůležitější část a je jim věnována velká pozornost odborné poroty. Nejen že týmy prokáží svoje znalosti ať už získané či dohledatelné, ale musí je dokázat správně a přehledně zpracovat a prezentovat před odbornou porotou. Jedinečnost soutěže tkví rovněž v efektivní spolupráci mezi členy týmu, v letošním roce umocněnou pohybem pouze v on-line prostředí.

Protože nebylo možné uspořádat setkání účastníků a odborné exkurze v místě konání NK, připravili organizátoři manuál na výlet po oteplených Krkonoších. Kdo si manuál pročetl, případně se vypravil do Krkonoš po vlastní ose, určitě neprohloupil. Protože účastníci projevili zájem o setkání, o které byli ochuzeni z důvodu pandemických opatření, zvažují organizátoři setkání na podzim v Krkonoších.

 

Soutěž významně podporuje společnost NET4GAS, s. r. o., která je již řadu let jejím generálním partnerem. Letošní ročník by nemohl proběhnout bez vydatného přispění odborníků ze Správy KRNAP. Za podporu rovněž děkujeme Státnímu fondu životního prostředí, Ministerstvu životního prostředí a Lesům České republiky.

 

Bližší informace podá koordinátorka soutěže:

Lenka Žaitliková

tel: 775 724 545

e-mail:

 

Další informace o soutěži najdete na internetových stránkách www.ekolympiada.cz

 

 

 

ke stažení
ve formátu PDF

Výsledková listina

ke stažení
ve formátu PDF

Propozice

ke stažení
ve formátu PDF

Sborník

ke stažení
ve formátu PDF

Doplněk propozic

ke stažení
ve formátu PDF

Fotogalerie z národního kola