Vítězům Ekologické olympiády mohou závidět i vysokoškoláci

19. ročník Ekologické olympiády zná své vítěze

V celostátním finále Ekologické olympiády středoškoláků, které proběhlo 12.–14. 6. v Hradcích nedaleko Českých Budějovic zvítězil tým sdružení Arachne soutěžící za Prahu, ve složení Jasna Simonová, Klára Daňková a Lucie Studená s počtem 214,5 bodů z celkem 263,5 možných. Jen o jediný bod méně získali druzí v pořadí, soutěžící z Biskupského gymnázia B. Balbína v Hradci Králové. V konkurenci 13 družstev z celé ČR se na třetím místě umístil tým Gymnázia Jírovcova z Českých Budějovic.

V národním kole přírodovědné soutěže, kterou pořádá Český svaz ochránců přírody, prověřovalo soutěžící přes deset odborníků v celé řadě disciplín. Studenti prošli nejen teoretickým testem a terénní stezkou, na které se prověřovalo poznávání přírodnin v souvislostech a vztazích, ale museli v rámci letošního tématu Obnova a rekultivace zmapovat starý lom a navrhnout optimální řešení jeho dalšího ekologického využití a údržby. Svůj projekt pak obhajovali před odbornou porotou.

Porota ocenila nejen znalosti, ale i vynikající projev týmů na prvních místech. Svou prezentaci měli studenti tak brilantní, že by jim ji mohli závidět mnozí vysokoškoláci. Podle přítomných odborníků by také znalosti většiny středoškolských soutěžících vystačily na některé základní zkoušky na přírodovědných vysokých školách. Tato skutečnost je o to zajímavější, že mezi soutěžícími jsou i týmy složené ze studentů prvního ročníku gymnázia. V soutěži tedy mohou v příštích ročnících pokračovat a zdokonalovat své dovednosti. S přípravou lze začít již nyní. Příští, již 20. ročník Ekologické olympiády bude zahájen na přelomu srpna a září a ponese téma Geologické dědictví ČR.