28. ročník 2022/2023

Ročník proběhl pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Národní kolo se uskutečnilo ve dnech 8. – 10. 6. 2023 v Plzeňském kraji ve spolupráci se ZO ČSOP Spálené Poříčí a Zoologickou a botanickou zahradou města Plzně.

Vítězem se stal tým Velcí Bahňáci, který reprezentoval Gymnázium a SOŠ Rokycany ve složení Fiala, Šnauer a Vaněk, druhé místo obsadil tým Jergym z Gymnázia a SOŠP Liberec a na třetím místě se umístil tým Ciconia z Gymnázia Šumperk.

Výsledkové listiny krajských kol: Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, hlavní město Praha, Středočeský kraj, Ústecký kraj, kraj Vysočina, Zlínský kraj.

Kompletní výsledkové listiny i z předchozích ročníků najdete zde

Fotografie z Národního kola Ekologické olympiády najdete zde

 

Exkurze v Brdech při národním kole Ekologické olympiády 2023

Tisková zpráva

Národní kolo Ekologické olympiády ve Spáleném Poříčí

(Spálené Poříčí, 12. 6. 2023) Dlouhou tradicí a skvělou pověstí mezi učiteli se může pochlubit přírodovědná soutěž Ekologická olympiáda. Na Národní kolo jejího 28. ročníku se do Spáleného Poříčí nedaleko Plzně sjeli ve dnech 8. – 10. 6. 2023 středoškolští studenti z celé ČR. Vzhledem k tomu, že soutěžící v tomto kole jsou vítězi jednotlivých krajských kol, byla konkurence opravdu veliká. V letošním národním kole zvítězil tým s názvem Velcí Bahňáci z Gymnázia a SOŠ Rokycany.

Tématem aktuálního ročníku je „Druhová ochrana“. Právě toho se týkalo i zadání všech soutěžních částí. Tříčlenné týmy soutěžících z jednotlivých krajů se utkali v několika disciplínách – testy, poznávání přírodnin i praktické úkoly v terénu.

„Ekologická olympiáda propojuje odborníky z různých přírodovědných oborů a studentům dává příležitost k setkávání s nadšenými vysokoškoláky i lidmi z praxe. Je skvělé, když můžete už na střední škole pracovat na modelových projektech, které přesně odpovídají problematice, jež řeší například ministerstvo, městský úřad nebo AOPK. A přesně taková praktická zadání se snažíme připravovat.“ připojuje Lenka Žaitliková, zástupkyně vedoucí kanceláře Sdružení mladých ochránců přírody Českého svazu ochránců přírody, která zajišťuje celorepublikovou koordinaci soutěže.

Krajská kola letošního ročníku Ekologické olympiády se postupně uskutečnila ve všech 14 krajích České republiky. Každoročně se soutěže účastní téměř 600 středoškoláků. Soutěž je respektována řadou tuzemských vysokých škol, v Praze mezi ně mimo jiné patří Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. Do organizace se zapojují nejen lidé okolo Českého svazu ochránců přírody, ale také odborníci z výše uvedených organizací.

Soutěž významně podporuje společnost NET4GAS, která je již několikátým rokem jejím generálním partnerem. Celý ročník se konal pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Ekologická olympiáda by nemohla proběhnout také bez podpory Lesů ČR, magistrátu Plzeňského kraje, Zoologické a botanické zahrady města Plzně a města Spálené Poříčí. Spoluvyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Letošní ročník proběhl ve spolupráci se ZO ČSOP Spálené Poříčí.

ke stažení
ve formátu PDF

Propozice

ke stažení
ve formátu PDF

Záštita Ministerstva životního prostředí

ke stažení
ve formátu PDF

Fotogalerie z národního kola